Dawit Garedża to klasztor znajdujący się na granicy Gruzji i Azerbejdżanu, będący gruzińskim kompleksem monastyrów, znajdującym się na pustynnym terytorium w Kachetii. To miejsce powstało w VI wieku i od tamtej pory cieszy się ogromną popularnością wśród odwiedzających go turystów.
Historia klasztoru Dawit Garedża
W VI wieku Dawid z Garedży, będący syryjskim mnichem, przybył do Gruzji, gdzie postanowił się osiedlić. Przybył z Tbilisi, gdzie został niesłusznie posądzony o cudzołóstwo. Osiedlając się na pustynnym terenie, postanowił wybudować lawrę monastyrów, aby móc szerzyć wiarę chrześcijańską. Z biegiem lat klasztor monastyrów rozrósł się aż do 12 obiektów sakralnych, które były zarządzane przez mnichów. Rozwój osadnictwa w tym miejscu był niezwykle trudny, ponieważ jest to teren pustynny. Kompleks został wykuty w ogromnej skale, co robi niebywałe wrażenie. Jest tam tylko jeden dostęp do wody – źródło nazwane Łzami Dawida.
Niecodzienne zwiedzanie – klasztor Dawit Garedża
Dawit Garedża – słynny gruziński klasztor jest niezwykłym miejscem, a to za sprawą układu jaskiń, który jest bardzo skomplikowany. Nie jest najłatwiejszy do przejścia, ale może poszczycić się niesamowitą dawką historii i kultury. Jeden z klasztorów – Udabno – pełnił funkcję szkoły malarskiej, która specjalizowała się w tworzeniu fresków, dlatego zdobią one ściany poszczególnych świątyń. Historia tego miejsca jest niezwykła. Na uwagę zasługuje napad Turków w XI wieku, a sześć wieków później najazd Mongołów i Persów, dlatego klasztor został mocno splądrowany i zniszczony. Dużą stratą było zniszczenie zbiorów klasztornych biblioteki.
Warto podkreślić, że podczas najazdów śmierć poniosło ponad 6000 mnichów, którzy zamieszkiwali obszar w tym czasie. W XX wieku klasztor był wykorzystywany do ćwiczeń wojskowych, dlatego zaczął popadać w ruinę i obecnie mieszka w nim kilku duchownych. Dawit Garedża jest to historyczne miejsce sporu dla Gruzinów i Azerów.
Gruzja stara się o wpisanie kompleksu Dawit Garedża na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Istotna informacja dla turystów to taka, że niecały kompleks można zwiedzić. Powodem jest spór między Gruzją, a Azerbejdżanem. Dlatego dla zwiedzających została przeznaczona część kompleksu klasztoru oraz jaskiń. Szlaki są dość dobrze oznaczone, dlatego nie będzie problemów z nawigowaniem i można dotrzeć ze spokojem do wszystkich atrakcji.
Jak zwiedzać kompleks?
Podczas wyprawy do klasztoru warto zamówić auto na wyłączność, co z pewnością ułatwi dotarcie do miejsca. Podróż po kompleksie klasztornym Dawit Garedża rozpoczyna się od przejścia przez bramę główną. Punktem charakterystycznym są zdobione drzwi z napisem w języku starogruzińskim. Punktem charakterystycznym jest duży dziedziniec w środku klasztoru oraz wykute przez mnichów jaskinie, a jest ich naprawdę sporo, ponieważ aż 5000. Kaplica, która jest dostępna dla zwiedzających, zdobiona ikonami oraz palącymi się świecami, jest wspaniałym miejscem dla kontemplacji i odpoczynku od panującego na zewnątrz upału. Dookoła kompleksu rozpościerają się niesamowite widoki, które towarzyszą turystom przez całą trasę podróży.
0 komentarzy