Dawit Garedża – słynny gruziński klasztor

utworzone przez | Gruzja | 0 komentarzy

Dawit Garedża

Dawit Garedża to klasztor znajdujący się na granicy Gruzji i Azerbejdżanu, będący gruzińskim kompleksem monastyrów, znajdującym się na pustynnym terytorium w Kachetii. To miejsce powstało w VI wieku i od tamtej pory cieszy się ogromną popularnością wśród odwiedzających go turystów.

Historia klasztoru Dawit Garedża

W VI wieku Dawid z Garedży, będący syryjskim mnichem, przybył do Gruzji, gdzie postanowił się osiedlić. Przybył z Tbilisi, gdzie został niesłusznie posądzony o cudzołóstwo. Osiedlając się na pustynnym terenie, postanowił wybudować lawrę monastyrów, aby móc szerzyć wiarę chrześcijańską. Z biegiem lat klasztor monastyrów rozrósł się aż do 12 obiektów sakralnych, które były zarządzane przez mnichów. Rozwój osadnictwa w tym miejscu był niezwykle trudny, ponieważ jest to teren pustynny. Kompleks został wykuty w ogromnej skale, co robi niebywałe wrażenie. Jest tam tylko jeden dostęp do wody – źródło nazwane Łzami Dawida.

Niecodzienne zwiedzanie – klasztor Dawit Garedża

Dawit Garedża – słynny gruziński klasztor jest niezwykłym miejscem, a to za sprawą układu jaskiń, który jest bardzo skomplikowany. Nie jest najłatwiejszy do przejścia, ale może poszczycić się niesamowitą dawką historii i kultury. Jeden z klasztorów – Udabno – pełnił funkcję szkoły malarskiej, która specjalizowała się w tworzeniu fresków, dlatego zdobią one ściany poszczególnych świątyń. Historia tego miejsca jest niezwykła. Na uwagę zasługuje napad Turków w XI wieku, a sześć wieków później najazd Mongołów i Persów, dlatego klasztor został mocno splądrowany i zniszczony. Dużą stratą było zniszczenie zbiorów klasztornych biblioteki.

Warto podkreślić, że podczas najazdów śmierć poniosło ponad 6000 mnichów, którzy zamieszkiwali obszar w tym czasie. W XX wieku klasztor był wykorzystywany do ćwiczeń wojskowych, dlatego zaczął popadać w ruinę i obecnie mieszka w nim kilku duchownych. Dawit Garedża jest to historyczne miejsce sporu dla Gruzinów i Azerów.

Gruzja stara się o wpisanie kompleksu Dawit Garedża na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Istotna informacja dla turystów to taka, że niecały kompleks można zwiedzić. Powodem jest spór między Gruzją, a Azerbejdżanem. Dlatego dla zwiedzających została przeznaczona część kompleksu klasztoru oraz jaskiń. Szlaki są dość dobrze oznaczone, dlatego nie będzie problemów z nawigowaniem i można dotrzeć ze spokojem do wszystkich atrakcji.

Jak zwiedzać kompleks?

Podczas wyprawy do klasztoru warto zamówić auto na wyłączność, co z pewnością ułatwi dotarcie do miejsca. Podróż po kompleksie klasztornym Dawit Garedża rozpoczyna się od przejścia przez bramę główną. Punktem charakterystycznym są zdobione drzwi z napisem w języku starogruzińskim. Punktem charakterystycznym jest duży dziedziniec w środku klasztoru oraz wykute przez mnichów jaskinie, a jest ich naprawdę sporo, ponieważ aż 5000. Kaplica, która jest dostępna dla zwiedzających, zdobiona ikonami oraz palącymi się świecami, jest wspaniałym miejscem dla kontemplacji i odpoczynku od panującego na zewnątrz upału. Dookoła kompleksu rozpościerają się niesamowite widoki, które towarzyszą turystom przez całą trasę podróży.

 

Może Ci się spodobać…

Gruzja na własną rękę

Gruzja na własną rękę

Gruzja, kraj o bogatej historii, kulturze i niezwykłych krajobrazach, przyciąga coraz więcej turystów z całego świata. Jeśli planujesz podróż na własną rękę, warto poznać kilka ważnych informacji, które pomogą Ci zorganizować wyjazd i cieszyć się nim bez zbędnych...

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cześć, jestem Aneta

Kocham podróże.

Czy dlatego dawno temu wybrałam studia o kierunku budownictwo komunikacyjne i do dzisiaj pracuję w branży, biorąc udział w dużych inwestycjach drogowych? Myślę, że coś w tym jest, bo w końcu, żeby podróżować, dobrze jest mieć po czym jeździć.

Podróże od zawsze stanowiły dla mnie doskonały sposób na oderwanie się od pracy zawodowej, złapanie równowagi, sposób na spędzanie czasu z najbliższymi. Uwielbiam przy tym fotografować.

Zapraszam!

Kategorie bloga

Pobierz fragment e-booka

English translation »