Masyw Eiger
Masyw Eiger to niezwykle malowniczy szczyt w Alpach Berneńskich mierzący 3970 metrów nad poziomem morza i znajdujący się w szwajcarskim kantonie Berno. Szczyt znany jest na cały świecie z niezwykle stromej i, w niektórych miejscach, niemal pionowej ściany północnej, która przez lata inspirowała i rzucała wyzwanie licznym zdobywcom gór. Eiger był inspiracją dla malarzy i twórców literatury, jako góra prawdziwie piękna, ale i budząca trwogę. Szczyt stanowi nieformalne centrum alpinizmu ekstremalnego i stał się przyczyną utraty życia wielu śmiałków, będąc czasem nazywanym Mord wand, czyli „morderczą ścianą”.
Kolejka na szczyt
Oczywiście turystyczne atrakcje na szczycie nie ograniczają się jedynie do szlaków ekstremalnych i nie wiążą się niebezpieczeństwami. Osobom niepewnym swoich umiejętności fizycznych i chcącym zaoszczędzić czas zdecydowanie zaleca się podróż na szczyt za pomocą wąskotorowej kolei zębatej Jungfraubahn prowadzącej przez pięć punktów widokowych-Kleine Scheidegg, Eigergletscher, Eigerwand, Eismeer, Jungfraujoch. Czas przejazdu linią wynosi około 50 minut, kosztuje kilkadziesiąt franków szwajcarskich i umożliwia wygodne i bezpieczne podziwianie wnętrza masywu Eiger oraz jego legendarnej ściany północnej. Jest to możliwe, gdyż w górze został wyryty kilkukilometrowy tunel w dwóch miejscach posiadający okna, co pozwala nacieszyć się malowniczym i niepowtarzalnym widokiem. Sama podróż kolejką też stanowi niepowtarzalne przeżycie. Jest ona przykładem unikatowej dla gór technologii kolei zębatej oraz najwyższej położonym pojazdem szynowym zarówno w Szwajcarii, jak i w całej Europie-najwyższa stacja znajduje się aż 3454 metry nad poziomem morza.
Pieszo
Dla śmiałków zainteresowanych także doświadczeniem sportowym możliwe jest wejście na szczyt na piechotę, przede wszystkim szlakami biegnącymi zachodnią ścianą oraz poprzez zachodnią grań, wypróbowanymi już przez pierwszych zdobywców obiektu. Droga ze stacji Eigergletscher to jednak wciąż 1700 metrów i osoby, które nie miały wcześniejszej praktyki zdobywania podobnych masywów, powinny jednak zdecydować się na łagodniejszy szlak lub bardziej konwencjonalną podróż koleją. Z kolei specjaliści w zakresie górskich podróży z pewnością, będą zadowoleni, pnąc się w górę i podziwiając pobliskie szczyty Jungfrau i Mönch. Eiger umożliwia także zjazdy na nartach, jednak te są zalecane tylko prawdziwym profesjonalistom z uwagi na duże kąty nachylenia na ścieżkach.
Kiedy warto się wybrać?
Znajdując się na takiej wysokości, niezależnie od pory roku, warunki na Eigerze i innych częściach Alp Berneńskich przypominają zimę, zaś szczyt jest zaśnieżony cało rocznie. Dlatego, mimo wzmożonego w sezonie letnim ruchu turystycznego, za najlepszy okres próby zdobycia masywu należy wskazać miesiące letnie-wówczas, szczególnie dla osób, które nie zajmowały się nigdy wcześniej wspinaczką górską, warunki będą bardziej przyjazne, co jednak nie oznacza, że należy bagatelizować srogi alpejski klimat. Zdecydowanie zaleca się ubiór zimowy, ze szczególnym uwzględnieniem odpowiedniego obuwia. Z kolei osoby zdecydowane nie korzystać z kolei powinny także ubrać kask, raki oraz wyposażyć się w podstawowy sprzęt wspinaczkowy.
0 komentarzy